Doların 40 lira olacağı net tarih belli oldu! Merkez Bankası’ndan dolar kuru hamlesi

Merkez Bankası, kasım ayı piyasa katılımcı anketi sonuçlarını yakın zamanda paylaştı. Anketin sonuçları, dolar tahminlerini de beraberinde getirdi.

Merkez Bankası, enflasyon beklentisini azaltırken, doların TL karşısındaki değerinin 40 lirayı aşacağını ifade etti.

Bu açıklama piyasalarda önemli bir etki yarattı ve dolar borcu olanlar için uyarı niteliği taşıdı. Yeni yılda dolar kurunun 40 TL’yi aşması bekleniyor, bu da borçları kapatmak isteyenler için son fırsat olabilir.

Merkez Bankası’nın piyasa katılımcı anketi sonuçları, dolar borcu olanlar için endişe verici bir senaryoyu gündeme getirdi.

Kasım ayı anketinde enflasyon düşerken, doların yükseldiği gözlendi. Uzmanlar da dolar borcu olan vatandaşlara yönelik uyarılarda bulundu.

Eğer dolar üzerinden borçlandıysanız, acele etmenizde fayda var. Çünkü yeni yılda dolar kurunun 40 TL’nin üzerine çıkması bekleniyor. İşte dolar borcu olanlar için endişe veren senaryo…

Dolar kurunun 40 TL’nin üzerine çıkması öngörülüyor. Merkez Bankası’nın kasım ayı piyasa katılımcı anketi sonuçlarına göre, önceki ankette 12 ay sonrası TÜFE beklentisi %45,28 iken yeni ankette %43,94 olarak açıklandı.

24 aylık TÜFE beklentisi de düştü. Önceki dönemde %25,82 olan beklenti, şimdi %25,09’a geriledi.

Aynı zamanda, yıl sonu enflasyon tahminleri de azaldı. Daha önce %68 olarak duyurulan tahmin, bu sefer %67,59’a geriledi.

40 LİRA OLACAĞI TARİH VERİLDİ

Döviz kuru beklentileriyle ilgili yapılan açıklamalarda, önceki beklenti 30,05 olarak belirlenmişti. Ancak yeni anket sonucunda doların 12 ay sonra 30 TL olacağı açıklandı. Ancak endişe veren nokta, 12 ay sonrası için dolar kurunun 40 TL’ye kadar yükselebileceği beklentisi.

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın piyasa katılımcı anketi sonuçları üzerine döviz kuruyla ilgili uyarılarda bulundu. Özellikle dolar borcu olanların bu borcu bir an önce kapatmaları gerektiğini vurguladılar. Dolar elinde tutanların ise beklemeleri gerektiğini ifade ettiler. Uzmanlar, doların hala gerçek değerine ulaşmadığını ve ülkeye yatırım için daha fazla gelmesi gerektiğini dile getirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x