Avrupa ülkesinde “Erdoğan gelmesin” tartışması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas’ı terör örgütü olarak değil bir mücahitler grubu olarak nitelendirmesi, İsrail’i de “savaş suçu işlemekle” itham etmesi Kasım ayında Almanya’ya gerçekleştirmesi planlanan ziyaretini tartışmaya açtı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz liderliğindeki üçlü koalisyonun ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai, “Erdoğan’ın İsrail’e yönelik nefret söylemleri ve terör örgütü Hamas ile dayanışması tahammül edilir gibi değil” ifadelerini kullandı. Alman haber ajansı dpa’ya konuşan Djir-Sarai, Erdoğan’ın tutumunu Alman hükümetinin görmezden gelemeyeceğini belirterek bunun sonuçları olması gerektiğini savundu. Bu bağlamda Erdoğan’ın ziyaretinin “oldukça sorunlu” olacağını iddia eden Djir-Sarai, “Bu koşullarda Erdoğan’ın Berlin’de ağırlanması sorgulanmalı” dedi.

Aynı partiden Federal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Marie Agnes Strack-Zimmermann ise farklı görüşte.

Strack-Zimmermann, “Erdoğan’ın açıklamaları ve Ortaçağ’da yaşıyormuşuzcasına insanları bir inanç savaşına çağırması korkunç, ancak diyalogda kalınması da çok mühim” dedi. “Ortadoğu’nun bir yangın yerine dönmesinin engellenmesi gerektiğini ve Erdoğan’ın bu noktada bir rol oynayabileceğini söyleyen Strack-Zimmermann, Alman hükümetinin Erdoğan’a etki etmesi gerektiğini savundu. Ziyaretin zamanlaması konusunda ise şüpheli olan FDP’li politikacı, “Aynı masaya oturulmalı, ancak doğru zamanlamaya kafa yormalı. Şu dönem bu (ziyaret) zor” şeklinde konuştu.

“HAMAS’IN SALDIRILARINI ZARARSIZMIŞ GİBİ YANSITIYOR” ELEŞTİRİSİ

Der Tagesspiegel gazetesine konuşan Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Macit Karahmetoğlu da Erdoğan’ı Hamas-İsrail çatışmasında sivillere yönelik terör saldırılarını “görecelendirmekle” suçlayarak Başbakan Scholz’un “Erdoğan’ın Hamas’ın işlediği suçları zararsızmış gibi gösterme çabalarının kabul edilemez olduğunu açık ve net biçimde ortaya koyacağını” söyledi.

İktidardaki üçlü koalisyonun diğer ortağı Yeşiller’in Avrupa Parlamentosu Milletvekili Sergey Logadinsky de “Almanya Başbakanı Scholz ve diğer Batılı liderler Erdoğan’a Yahudiler ve İsrail karşıtı propaganda yapmaya son vermesi gerektiğini göstermek için ellerinden geleni yapmalı” dedi.

Ana muhalefetteki Hristiyan Birlik (CDU ve CSU) bloku cephesinden ise en sert açıklama gençlik teşkilatından geldi.

Hristiyan Birlik Gençlik Teşkilatı Başkanı Johannes Winkel, Bild gazetesine verdiği demeçte, “Erdoğan bir İslamcıydı ve hâlâ da öyle. Senelerdir İsrail’e karşı kışkırtıyor, Almanya’da da” dedi. Hamas’ı mücahit olarak nitelemesine atfen de “Almanya’nın kendine biraz saygısı varsa Erdoğan’ın gezisini iptal etmek için en doğru zaman. Aksi takdirde ‘Yahudilerin ve İsrail’in güvenliği Almanya’nın Hikmet-i Hükümet (devlet gereği) politikasıdır’ sözü takvimde günün sözü olarak kalmaya mahkumdur” diye konuştu.

Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı: Erdoğan’ın açıklamalarını kınıyorum
Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster da Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin tartışmalar konusunda DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Erdoğan’ın tutumunun “son derece endişe verici” olduğunu ve açıklamalarını kınadığını belirten Schuster, “Kendisinin söylemleri, Almanya’daki ortamı da Yahudilere karşı kışkırtıyor. Davranışlarının siyasi sonuçları Almanya açısından kendisine çok açık bir şekilde anlatılmalıdır. Bu konudaki beklentimi bir görüşmemde Başbakan’a (Olaf Scholz) ilettim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x